Jarosławiecki „buczek”
- Szczegóły
Jarosławiecki „buczek” to nic innego jak urządzenie do nadawania sygnałów przeciwmgłowych (nazwa potoczna „buczek” pochodzi od specyficznego dźwięku wydawanego przez to urządzenie – po prostu buczało w odpowiednich odstępach czasowych). Buczki występowały na całym polskim wybrzeżu. W Jarosławcu jest to stalowa wieżyczka sygnału mgłowego z początków XX wieku.
Gdy występowała mgła (lub była ograniczona widoczność) był emitowany sygnał dźwiękowy, który miał na celu poinformowanie znajdujące się w pobliżu statki o obecności brzegu (o położeniu statku).
W dzisiejszych czasach buczek jest nieużywany ze względu na rozwój techniki. Powszechne wyposażanie statków w radary nawigacyjne, rozwój GPS, spowodowały zmianę przepisów IALA (Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu) i od 1991 roku sygnały mgłowe nie są nadawane przez stacje brzegowe.
Jarosławiecki buczek można zobaczyć idąc ulicą Spacerową w kierunku zejścia na plażę nr 3. Tuż przed "Starą Maszynownią" należy skręcić w prawo w lasek (w stronę zejścia nr 2) a w głębi (patrząc w stronę morza) ukaże się pordzewiały zabytek.
Z innych ciekawostek dodajmy, że w sezonie letnim od 2010 roku na tym buczku jest montowana kamera LIVE. Obraz z tej kamery jest emitowany w telewizji na kanale Polsat News. Dzięki temu każdy w Polsce i na świecie może zobaczyć jak wygląda morze oraz plaża w Jarosławcu. Dodatkowo obraz ten można zobaczyć w internecie. Od 2017 roku kamera nie jest już tam montowana i została przeniesiona na zejście na plażę nr 3.