Aktualności
Rajd Racibora - pełna relacja [FOTO]
- Szczegóły
- Aktualności
Przez dwa dni (10 i 11 sierpnia 2013r.) przy Latarni Morskiej w Jarosławcu spotykali się cykliści, aby wyruszyć w Rajd Rowerowy „Racibora” po Ziemi Sławieńskiej i poznać najurokliwsze miejsca naszego powiatu.
Pierwszego dnia zebrała się grupa 82 osób, aby pod przewodnictwem Jacka Kowalskiego przejechać trasę, która prowadziła przez gminy Postomino i Darłowo. Rowerzyści wyruszyli z Jarosławca mijając Naćmierz, Bylicę, Dzierżęcin, przez bukowy las (gdzie czekała na rajdowiczów przeszkoda w postaci ściętego drzewa), Karsino, Sulimice do Kowalewic, które były pierwszym miejscem postojowym.
Rowerzyści udali się na zwiedzanie Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, który powstał w 1879 roku i jest dawnym kościołem ewangelickim. Tam też spotkali się z delegatem Urzędu Gminy Darłowo – Henrykiem Kaletą, Sołtysem Sołectwa Kowalewice – Czesławem Szydłowskim oraz Radnym Urzędu Gminy – Wiesławem Moskwą, którzy przybliżyli im historię zarówno Kościoła jak i całego sołectwa, a następnie zaprosili na spotkanie przy kawie, herbacie, mleku i cieście zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich.
Kolejnym punktem na trasie Rajdu były Krupy, gdzie cała grupa udała się na Cmentarz, aby zapalić znicz na grobie Ś. P. Andrzeja Leppera. Następnie rowerzyści przemieścili się do „Leonardi” – Magicznego Ogrodu Gier Średniowiecznych z całego świata. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a w wolnej chwili zjeść kiełbaskę upieczoną własnoręcznie przy ognisku.
Po odpoczynku pełni sił uczestnicy rajdu wyruszyli w długi i najtrudniejszy odcinek trasy prowadzący przez Zielnowo, Zakrzewo Górne, Kopnicę, Palczewice do Wicia. Tam też udali się na zwiedzanie „Mini Zoo”.
Po krótkiej przerwie przemieścili się do Jarosławca do „Arkady”, gdzie na grupę czekali państwo Karwaccy ze specjalnie na tą okoliczność przygotowanym poczęstunkiem (kawa, herbata, napoje, ciasto). W przyjaznej leśnej okolicy rozegrane zostały dwa konkursy.
Rzut Lotką do tarczy, wśród kobiet zwyciężyła Dorota Łobacz z Darłowa pokonując dwoma punktami Ilonę Mielczarek z Chudaczewa. Trzecie miejsce zajęła Daniela Igras z Królewa. Najcelniejszym okiem wśród mężczyzn wykazał się Jacek Kowalski z Darłowa. Drugie miejsce zajął Daniel Lędor z Oleśnicy pokonując zaledwie jednym punktem Sławomira Białeckiego ze Sławna.
Konkurs zbierania szyszek – największa różnorodność gatunków. Został rozstrzygnięty dzięki znajomości gatunków przez Zygmunta Karwackiego, który oceniał znalezione okazy. Wzięło w nim udział 11 osób, wytypowano 4 zwycięzców, którzy mieli taką samą ilość punktów:
- Zofia Podemska
- Wiesława Dankowska
- Agnieszka Dankowska
- Julia Dankowska
Po pełnym przygód dniu uczestnicy Rajdu Rowerowego „Racibora” udali się do Ośrodka Wczasowo – Kolonijnego „Marysieńka” w Jarosławcu gdzie zjedli pożywną obiadokolacje ufundowaną przez jego właściciela Wojciecha Gajewskiego.
Drugi dzień Rajdu przywitał rowerzystów deszczem. Nie wystraszyło to jednak uczestników, którzy w grupie 96 osób stawili się na miejscu zbiórki i wyruszyli w trasę.
Pierwszym punktem kontrolnym była Brama Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Jarosławcu, tam właśnie czekał na cyklistów porucznik Piotr Brzozowski, który przeprowadził grupę przez tereny wojskowe i opowiadał o ich przeznaczeniu.
Zaprezentowane zostały newralgiczne punkty poligonu m.in. stołówka, pole namiotowe, strzelnica, pomnik żołnierzy poległych w katastrofie kolejowej w 1988r. oraz pas startowy na którym przeprowadzony został wyścig „na cały gaz”.
Klasyfikacja wyścigu według kategorii wiekowych prezentuje się następująco:
- Dziewczynki do 18 lat:
- Natalia Ilczuk – Warszawa
- Patrycja Milewska – Karsino
- Julia Dankowska – Pieńkowo
- Chłopcy do 18 lat:
- Miłosz Dankowski – Pieńkowo
- Jakub Leśniewski – Postomino
- Kacper Śliwiński – Gdańsk
- Kobiety powyżej 18 lat:
- Jolanta Wandas – Darłowo
- Magdalena Parysek – Sławno
- Dorota Łobacz – Koszalin
- Mężczyźni powyżej 18 lat:
- Piotr Brzozowski – Sławno
- Sebastian Beszterda – Koszalin
- Paweł Wandas – Darłowo
Kolejnym etapem Rajdu było zwiedzanie wsi Zalesin, którą wchłonął w 1958 roku poligon w Wicku Morskim, pozostał po niej jedynie stary ponad 200 letni zadbany cmentarz, fundamenty budynków i aura tajemniczości towarzysząca wizycie w tamtym miejscu.
Następnie rowerzyści udali się przez Jarosławiec do Łącka, gdzie czekał na nich pożywny posiłek w postaci przygotowanej przez OSP oraz Sołectwo Łącko grochówki, ciasta, ciepłych napojów oraz kiełbaski z ogniska.
Gdy już głód cyklistów został zaspokojony przystąpiono do rozstrzygnięcia trzech ogłoszonych w trakcie trwania Rajdu konkursów, zwycięzcami zostali:
Konkurs na okaz „przyrodniczego dziwu natury”:
- Wiktoria Kisiołek – Jelenia Góra
- Julia Dankowska – Pieńkowo
- Piotr Brzozowski – Sławno
Konkurs na bukiet przydrożnych kwiatów polnych:
- Alicja Łucek – Bobolice
- Bożena Możejko – Bobolice
- Wiktoria Kisiołek – Jelenia Góra
Konkurs na wiersz z użyciem słów „kto ma rower”:
- Wiktoria Kisiłek – Jelenia Góra
- Beata Kowalska – Darłowo
- Krystyna Łukaszewicz – Bobolice
- Małgorzata Bielecka – Bobolice
- Julia Dankowska – Pieńkowo
- Adam Parol – Koszalin
Wiersze uczestników RR Racibora
Podsumowując w Rajdzie Rowerowym „Racibora” wzięły udział 103 osoby. Najliczniejszą grupą rowerową było Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „BICYKL” z Bobolic. Najliczniejsza Rodzina Rajdowa to Rodzina Wojczyk z Bedonia Przykościelnego. Najwcześniej urodzonym uczestnikiem Rajdu był Tadeusz Budziński ze Sławna, natomiast uczestniczką Danuta Zdzitowiecka również ze Sławna. Najmłodszą cyklistką jadącą o własnych siłach przez dwa dni rajdowe była mająca 8 lat Marta Wojczyk. Natomiast najmłodszym uczestnikiem został Franciszek Lendor.
Zwycięscy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe wręczone przez Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Postominie Marka Leśniewskiego, poza tym wśród uczestników Rajdu rozlosowano upominki.
Serdecznie dziękujemy przewodnikom: Jackowi Kowalskiemu, który bardzo sprawnie przeprowadził grupę rajdową pierwszego dnia Rajdu oraz Piotrowi Brzozowskiemu za poligonowe przewodnictwo. Dziękujemy również ratownikom medycznym – Sławkowi, Magdzie i Michałowi, za dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie uczestników rajdu oraz Straży Gminnej w Postominie za dbanie o bezpieczeństwo cyklistów na drogach publicznych.
Szczególnie gorąco dziękujemy mieszkańcom Łącka z sołtysem – Jadwigą Krakowską na czele, strażakom OSP Łącko pod przewodnictwem Zdzisława Kani za wspaniałą gościnę na zakończenie Rajdu.
Serdecznie dziękujemy też sponsorom, partnerom i współorganizatorom bez, których ten Rajd by się nie odbył:
- Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
- Dziennik Bałtycki
- Głos Koszaliński
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalewicach
- „Leonardia” – Magiczny Ogród – Krupy
- „Mini Zoo” – Wicie
- Obserwator Lokalny
- Ochotnicza Straż Pożarna w Łącku
- Ośrodek Wczasowo-Kolonijny „Marysieńka” w Jarosławcu – Wojciech Gajewski
- Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starym Jarosławiu
- Pensjonat „Arkada” w Jarosławcu – Ewa i Zygmunt Karwaccy
- Piekarnia „TAJA” – Roman Tama, Jarosławiec
- Piekarnia Norbert Borucki – Łącko
- Radio Koszalin
- Sołectwo Łącko
- Straż Gminna w Postominie
- Zespół Szkół w Jarosławcu
XIV Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora” po Ziemi Sławieńskiej dofinansowano też ze środków: Powiatu Sławieńskiego.
DZIĘKUJEMY!!!
Cieszymy się że tak wiele osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym „Racibora” i już dzisiaj zapraszamy na kolejne Rajdy organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Pierwszym z nich jest Rajd Rowerowy „Babie lato – Pomorska Nalewka”, który odbędzie się 31 sierpnia 2013r., wyjazd o godzinie 12.00 z Postomino do Swołowa.
Zapraszamy serdecznie
Monika Górnik-Wojciechowska
źródło: CKiS Postomino