Aktualności
Rajd Rowerowy RACIBORA
- Szczegóły
- Aktualności
Wiata rowerowa przy latarni morskiej w Jarosławcu przez dwa dni – 11 i 12 sierpnia 2012 r. była miejscem „wypadowym” XIII Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Racibora” po ziemi sławieńskiej, skąd wyruszały rozradowane grupy rajdowe. Dwie przygotowane trasy rajdowe liczyły łącznie82 kilometry i przebiegały przez malownicze zakątki gminy Postomino i Darłowo.
Dyrektorem rajdu była Agnieszka Czarnuch – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, która życzyła dobrej zabawy uczestnikom, pięknych wrażeń na trasach naszej ziemi sławieńskiej, bezpiecznego dotrwania do celu, promowania turystyki rowerowej oraz zdrowego stylu życia.
W przygotowanym programie rajdowym był ogłoszony konkurs na zbiór jak największej różnorodności gatunkowej szyszek, szukano przyrodniczego dziwu natury, układano wiersz, rymowankę o rajdzie z użyciem słów „rowerem wszędzie można”, zbierano kwiaty polne z krwawnikiem w roli głównej, przeprowadzono konkurs rzutu lotkami i ścigano się na rowerach w różnych grupach wiekowych na pasie startowym.
W sobotę, 11 sierpnia 2012 r. – 31-osobowa grupa rowerzystów, pilotowana po drogach publicznych przez postomińską Straż Gminną pojechała do Bylicy przez Nacmierz i dojechała pod bukowy las. Serpentynowa wspinaczka bukowym, po części rozmokniętym lasem dała się wszystkim w znaki (dla kilku osób była to już trzynasta przeprawa).
Po zregenerowaniu sił w Dzierżęcinie rowerzystów czekała miła niespodzianka – przygotowana przez sołtysa wsi Wiolettę Jasińską – zwiedzanie Rancho Farage, które powstaje z adaptacji starego, szachulcowego gospodarstwa, gdzie można rekreacyjnie pojeździć konno na koniach pełnej krwi arabskiej. Zobaczyć też można egzotyczne ptactwo i strusie.
Mijając Dzierżęcin na Barzowickich Wzgórzach o wysokości 72 m.n.p.m. roztaczał się widok na jezioro Kopań i Bałtyk. Tym razem nie pod górę, a z górki jadąc do Palczewic cykliści podziwiali drzewa jarzębinowe, okryte kolorowymi kiściami gron i łany dojrzałych zbóż.
W Kopaniu, w Stadninie – Hodowli Użytkowych Koni Wierzchowych Jerzego Małeckiego po wysłuchaniu „końskich” opowieści gospodarza, posileni kiełbaską z grilla, przez Cisowo rowerzyści udali się do Darłowa. Zwiedzili tam kościół św. Gertrudy i odbyli spacer „z historią w tle” po darłowskim rynku z zaprzyjaźnionym przewodnikiem – Zbigniewem Mielczarskim.
Z rynku, „zmieszani z tłumem” turystów rajdowicze przedarli się starówką na zachodnią stronę miasta, gdzie ścieżką rowerową dotarli do Darłówka Zachodniego. Wielkie wrażenie wywarło na uczestnikach rajdu zwiedzanie bunkrów u Mariana Laskowskiego i wizyta przy Skale Ekologów.
W Pensjonacie „Maria” w Darłówku, będącym własnością Sylwii i Igora Kwiatkowskich, rowerzyści poczęstowani zostali wspaniałym żurem „z wkładką”.
Podbicie kart uczestnictwa w latarni morskiej, wspólne zdjęcie uczestników na tle płynącego statku wycieczkowego, lody dla ochłody rozleniwiło rowerzystów, którzy dalej – ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Słowiańskiej przez patelnię dotarli na wał przeciwpowodziowy, który doprowadził uczestników do Wicia.
Po drodze nie obyło się bez awarii, których tego dnia zdarzyły się aż trzy (dwie przebite dętki i zerwana linka hamulcowa). Jednak nie było z tym żadnego problemu, gdyż bardzo szybko były usuwane dzięki wzajemnej pomocy rowerzystów.
W Wiciu kolejne zaczerpnięcie przez rajdowiczów oddechu podczas zwiedzania Mini Zoo. Zobaczyć można było różnorodność zgromadzonych, ponad 40 gatunków zwierząt.
Duktem leśnym i „pasem startowym”, wzdłuż klifowego brzegu rowerzyści dotarli do Pensjonatu „Arkada” w Jarosławcu – Ewy i Zygmunta Karwackich. Łyk ciepłej kawy z ciastkiem od gospodarzy wzmocnił nadwątlone siły cyklistów. Rozstrzygając dzięki p. Karwackiemu konkurs na zbiór różnorodnych gatunków szyszek okazało się, że najwięcej, bo 15 gatunków zebrała Daniela Igras z Królewa. Po 9 gatunków zebrały trzy panie: Krystyna Zielonka z Pieszcza, Zofia Podemska i Wiesława Dankowska z Pieńkowa.
W rozegranym w Arkadzie konkursie rzutu lotką oceniono 5 rzutów. Wśród kobiet pierwszą była Ola Okuniewska ze Sławna (24 pkt.) przed Dorotą Mielczarek z Torunia (21 pkt.) i Zofią Podemską z Pieńkowa (19 pkt.). Wśród mężczyzn zwyciężył Jacek Kowalski z Darłowa (27 pkt.) przed Piotrem Brzozowskim z Sławna (25 pkt.) i Marcinem Okuniewskim z Sławna (23 pkt.).
Na zakończenie pierwszego dnia Rajdu na kolację uczestników wyprawy zaprosił Wojciech Gajewski – właściciel Ośrodka Kolonijnego „Marysieńka” w Jarosławcu.
W niedzielę, 12 sierpnia 2012 r. po „zameldowaniu się” na jarosławieckiej bramie wjazdowej Centralnego Poligonu Sił Powietrznych i odprawie z por. Piotrem Brzozowskim, rowerzyści ruszyli poznawać zakątki militarnego królestwa. Jadąc uliczkami poligonu, porośniętymi sosnowym lasem, krzaczkami jagód, borówek, wrzosami, barwnymi kwiatami, gdzie niegdzie z mchu wyrastające grzyby kłaniały się i umilały przemieszczanie się 54 osobowej grupy cyklistów, bacznie i uważnie przysłuchującej się opowiadaniom przewodnika.
Pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy tradycyjnie złożono wiązankę kwiatów.
Na pasie startowym poligonowego lotniska rozegrano wyścig kolarski „Na cały gaz”, w 3 kategoriach wiekowych. W kategorii chłopców do 18 lat zwyciężyli: Miłosz Dankowski z Pieńkowa przed Kubą Stekla ze Skoczowa i Oskarem Lech-Szajner z Wszędzienia. W grupie powyżej 18 lat wśród kobiet udział wzięło 7 pań, a na mecie pierwsza była Joanna Stekla ze Skoczowa, druga – Magda Parysek z Raszewa, a trzecia – Jolanta Wandas z Darłowa. 9 mężczyzn wzięło udział w wyścigu. Tu nie było niespodzianek. Od wielu lat, jak również i w tym roku wśród panów pow. 18 lat zwyciężył Piotr Brzozowski ze Sławna zajmując pierwsze miejsce, drugi był Patryk Matalski z Warszawy, a trzeci Krzysztof Wandas z Darłowa. Zwycięzcy tej konkurencji podczas podsumowania otrzymali Puchary Starosty Sławieńskiego.
Z pasa startowego udano się na punkt widokowy, gdzie można było podziwiać panoramę poligonu. Następnie poligonowymi dróżkami rowerzyści udali się do Zalesina na stary cmentarz, gdzie nadkładając paru kilometrów – jak co roku – zabłądzono a w rezultacie cmentarza nie znaleziono.
Utwardzoną drogą z poligonu rowerzyści udali się do bramy PKT w Królewie, skąd pilotowani przez Straż Gminną dotarli przez Królewo do Łącka.
Przy miejscowej remizie na uczestników czekała wspaniała grochówka uważona przez jak zwykle gościnnych mieszkańców Łącka, strażaków, żeglaży. Można było też posilić się pieczoną na ognisku kiełbaską, kawą, herbatą.
W konkursie na rajdowy bukiet z przydrożnych kwiatów polnych z krwawnikiem w roli głównej zwyciężył Grzegorz Czerpak z Ruska przed Renatą Tomczak z Kielc i Zuzią Szada z Warszawy. Nagrody do tego konkursu ufundowała Redakcja „Obserwatora Lokalnego”, który objął patronat prasowy nad wydarzeniem.
W konkursie na okaz przyrodniczego dziwu natury przedstawiono 8 osobliwości. Puchar Dyrektora Centrum Kultury i Sportu – Agnieszki Czarnuch za pierwsze miejsce otrzymał Oskar Lech-Szajner z Wszędzienia za grzybki w mchu. Drugie miejsce zajęła Daniela Igras z Królewa za pień w kształcie spirali, a trzecie – Wiktoria Brzozowska z Jeleniej Góry za łupiny w kształcie buźki.
Na wiersz i rymowankę o rajdzie z użyciem słów „rowerem wszędzie można” wpłynęło 10 wierszy, gdzie po ich zaprezentowaniu przez autorów nagrodzono: Darię Mielczarek z Torunia, Jerzego Choroszczańskiego z Pruszkowa, Magdalenę Parysek z Raszewa, Danielę Igras z Królewa, Joannę Steklę ze Skoczowa i Wiktorię Brzozowską z Jeleniej Góry.
Uwieńczeniem rajdowych zmagań były nagrody za poszczególne konkurencje.
Wśród rajdowiczów byli samorządowcy Jadwiga Krakowska – Przewodnicząca Rady Gminy w Postominie, która przejechała trasę drugiego dnia oraz Irena Owsiuk – Radna Rady Gminy w Postominie, przejeżdżając obydwie trasy rajdowe.
Wszystkie dotychczasowe (13!) edycje rajdu ukończyli: Jadwiga Krakowska, Daniela Igras, Piotr Brzozowski, Maria Lech-Szajner, Zdzisław Ludwikowski.
Najliczniejsza grupa rajdowa z Klubu Miłośników Turystyki Rowerowej „Marysieńka” z Postomina otrzymała puchar Wójta Gminy Postomino.
Najliczniejszą rodzina rajdową była rodzina Staszaków z Chudaczewa, która otrzymała Puchar Przewodniczącej Rady Gminy w Postominie.
Najstarszymi uczestnikami rajdu byli Tadeusz Budzyński i Danuta Zdzitowiecka (oboje ze Sławna). Z kolei najmłodszymi uczestnikami rajdu byli: Wiktoria Brzozowska, Zuzanna Szada i Oskar Lech-Szajner oraz Jakub Stekla. Najmłodszym uczestnikiem rajdu jadącym własnym rowerem przez dwa dni był Oskar Lech-Szajner z Wszędzienia, który otrzymał Puchar Prezesa SKF „Aktywni”.
Łącznie trasę rajdową przez dwa dni przejechało 85 osób pośród których rozlosowano liczne nagrody i upominki.
Serdecznie dziękujemy przewodnikom: Zbigniewowi Mielczarskiemu za wspaniałą wędrówkę po Darłowie, Jackowi Kowalskiemu, który bardzo sprawnie przeprowadził grupę rajdową po uliczkach Darłowa i Darłówka oraz Piotrowi Brzozowskiemu za poligonowe przewodnictwo. Dziękujemy też Wiesławie Dankowskiej i Ewelinie Rąpalskiej za pomoc w sekretariacie. Dziękujemy również ratownikom medycznym – Sławkowi i Magdzie, za dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie uczestników rajdu oraz Straży Gminnej w Postominie za dbanie o bezpieczeństwo cyklistów na drogach publicznych.
Szczególnie gorąco dziękujemy mieszkańcom Łącka z sołtysem – Jadwigą Krakowską na czele, strażakom OSP Łącko pod przewodnictwem Zdzisława Kani oraz żeglarzom ze Szkoły Żeglarskiej „MAGOLA” pod wodzą kapitana Mirosława Lamkowskiego za wspaniałą gościnę na zakończenie rajdu.
Serdecznie dziękujemy też sponsorom, partnerom i współorganizatorom za pomoc, wsparcie i poczęstunki podczas rajdowych zmagań:
- Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
- Hodowla Użytkowych Koni Wierzchowych w Kopaniu – Jerzy Małecki
- Obserwator Lokalny
- Ochotnicza Straż Pożarna w Łącku
- Ośrodek Wczasowo-Kolonijny „Marysieńka” w Jarosławcu – Wojciech Gajewski
- Parafia pw. św. Gertrudy w Darłowie
- Pensjonat „Arkada” w Jarosławcu – Ewa i Zygmunt Karwaccy
- Katarzyna i Zbigniew Płacheccy z Łącka
- Pokoje Gościnne „Maria” w Darłówku – Sylwia i Igor Kwiatkowscy
- Ranczo Farage
- Sołectwo Dzierżęcin
- Sołectwo Łącko
- Straż Gminna w Postominie
- Szkoła Żeglarstwa „Magola”
- Zespół Szkół w Jarosławcu
XIII Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora” po ziemi sławieńskiej dofinansowano też ze środków: Powiatu Sławieńskiego i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie.
DZIĘKUJEMY!!!
źródło: ckis.postomino.pl