Aktualności
W godzinę „W”
- Szczegóły
- Aktualności
Godzina "W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Co roku, punktualnie o godzinie 17 - o rocznicy wybuchu powstania - alarmują syreny, a na ulicach na minutę zatrzymują się przechodnie, samochody, tramwaje i autobusy oddając hołd stolicy, która siedemdziesiąt trzy lata temu podjęła walkę z hitlerowskim okupantem.
O powstańczym zrywie przypomnieli również harcerze sławieńskiego Hufca ZHP, których starsi koledzy i koleżanki wiele lat temu zbrojnie stanęli przed najeźdźcą. 28 lipca Komenda Zgrupowania Obozów w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana" w Jarosławcu wraz z członkami koszalińskiego Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf" przygotowała obrzędowe ognisko. Odtwarzający Żołnierzy Wyklętych, przedstawili obozowiczom misję stowarzyszenia, jego historię oraz zaprezentowali repliki mundurów i broni.
Była to niezwykle ciekawa, wakacyjna lekcja historii, gdyż „Gryf" swoje działania opiera głównie na historycznym rozkazie dziennym ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej generała Leopolda Okulickiego. Brzmiał on: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dalszą pracę - z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK.". Chociaż wezwanie generała Okulickiego skierowane było do żołnierzy Armii Krajowej, warto jednak i dziś zastanowić się nad jego głębokim sensem – każdy z nas jest swoim „dowódcą" i każdy z nas powinien postępować w sposób, który czyni go prawym człowiekiem, dbającym o swoje dobre imię i szanującym historię.
Do upamiętnienia i uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego ponownie włączyli się także harcerze z 7. Skockiej Drużyny Harcerskiej „Hyce" ze Skoków. Czyniąc to na przemian z 5. Środowiskową Wielopoziomową Drużyną Harcerską „Wilki Morskie" ze Smardzewa - 1 sierpnia, wspólnie z komendantem stanicy hm. Ryszardem Sobczakiem - rozdawali mieszkańcom Sławna okolicznościowe ulotki nawiązujące w treści do powstańczej historii młodego pokolenia – kilkunastoletnich dziewcząt i chłopców, którzy stając ramię w ramię z dorosłymi, rozpoczęli walkę o Warszawę. Następnie przemaszerowali na Cmentarz Komunalny, gdzie zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim. O godzinie 17 dźwięk syreny obwieścił rozpoczęcie rocznicowych uroczystości w „Leśnej Polanie" w Jarosławcu. 63 dni chwały uczczono apelem oraz ogniskiem, poprowadzonym przez hm. Andrzeja Surdyka – drużynowego 7. Skockiej DH.
Harcerze Hufca ZHP Sławno oraz wypoczywający w nadmorskim ośrodku hufca wezmą również udział w projekcie Głównej Kwatery ZHP – kampanii „BohaterON – włącz historię!". Akcja, trwająca od 1 sierpnia do 2 października, polega na wysyłaniu specjalnie zaprojektowanej kartki z życzeniami do wybranego uczestnika walk o stolicę. Kampania ma edukować społeczeństwo, pokazując nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje osób żyjących w czasach II wojny światowej.
hm. Jacek Błaszczyk